qnetworks-logo

QMM-X1

12500 kr

Validerings-verktyget för både koppar & Fiber! Nätverks-Multimeter.
För både verifiering och felsökning, samt för inmätning av fiber (OTDR med EVENT MAP)
Inbyggd VFL & OPM. Längdmätning, kopplinsbild samt Tracker för koppar

Beskrivning

Validerings-verktyget för både koppar & Fiber! Nätverks-Multimeter.

För både verifiering och felsökning, samt för inmätning av fiber (OTDR med EVENT MAP)

Inbyggd VFL & OPM. Längdmätning, kopplinsbild samt Tracker för koppar

OTDR

WAVELENGTH 1310nm/1550nm±20nm

FIBER TYPE G.652 SM Fiber

DYNAMIC RANGE 24dB/22dB

EVENT BLIND ZONE 3m

ATT BLIND ZONE 8m

TEST RANGE 500m~60km

PULSE WIDTH 3ns~10us

RANGING ACCURACY ±(1m+Sampling Interval +0.005%×Test Distance)

LOSS ACCURACY ±0.2dB/dB SAMPLING POINTS 16k~128k

SAMPLING RESOLUTION 0.05m~8m

REFLECTION ACCURACY ±3dB

DATA STORAGE Internal: ≥600; External: TF Card

LASER SAFETY LEVEL Class II level

FILE FORMAT SOR Standard File Format

CONNECTOR FC/UPC (Interchangeable SC/ST) / SC/APC optional

Ljuskälla

LD TYPE FP-LD OUTPUT WAVELENGTH 1550nm±20nm 1310nm/1550nm±20nm

OUTPUT POWER ≥-5dBm

MODULATION FREQUENCY 270/330/1k/2kHz STABILITY CW, ±0.5dB/15min (Test after 15mins of preheating)

CONNECTOR FC/UPC (Interchangeable SC, ST)

Effektmätare

WAVE RANGE 800nm~1700nm

INTERFACE TYPE Universal Joint FC/SC/ST

TEST RANGE -50dBm~+26dBm

UNCERTAINTY ±5%

FREQUENCY IDENTIFICATION CW/270/330/1k/2kHz

CALIBRATION WAVELENGTH 850/980/1300/1310/14 90/1550/1625/1650nm

Rödlaser

WORK WAVELENGTH 650nm±20nm

OUTPUT POWER ≥10mW

MODE CW/1Hz/2Hz

CONNECTOR FC/SC/ST

RJ-45 test

TEST RANGE 300m

Övriga parametrar

DISPLAY 3.5 Inch Color

LCD DATA INTERFACE Micro USB

EXTERNAL STORAGE TF Card

POWER SUPPLY Polymer Li-battery: 3.7V, 4000mAh Power Adapter: 5VDC, 2A

BATTERY LIFE Standby>20h; Measuring Time>12h

OPERATING TEMPERATURE -10°C~+50°C

STORAGE TEMPERATURE -40°C~+70°C

RELATIVE HUMIDITY 0~95% Non Condensing

WEIGHT ≤350g DIMENSION 173mm×82mm×37mm

PRODUKTDATA

RSK nr / ART nr QMM-X1
Produkttyp OTDR, dB Meter, Ljuskälla
Våglängd 1310/1550
dB 24/22

Recensioner

Det finns inga recensioner än.

Bli först med att recensera ”QMM-X1”

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *