qnetworks-logo

FMC-100M, OAM Managed

FMC-100M-familjen är Fast Ethernet 10 / 100Base-TX till 100Base-FX Web Smart OAM / IP-baserade hanterade fibermediumkonverterare, som ger enkel kontroll- och inställningsfunktion på varje Ethernet-port via ett bandnätverk via en webbläsare. FMC-100M mediaomvandlare ger dig möjligheter att välja mellan de mest populära fiberkablingskontakterna, ST, SC, FC eller SFP-LC. Både multiläge- och enkelfunktionsomvandlarmodeller finns tillgängliga liksom BiDi som tillåter dubbelriktad överföring med bara en enda fiberkabel. När automatisk förhandling är vald, kommer dessa enheter automatiskt att skräddarsy sig för att konvertera både halvduplex- och fullduplexsignaler enligt IEEE802.3u-standarder. LED-indikatorer signalerar omvandlarens effektstatus, UTP-porthastighet, Länk och duplexstatus, FX-port Länk och duplexstatus. Dessa fristående omvandlare kan också koncentreras till antingen FMC-CH08- eller FMC-CH17-chassit.

Beskrivning

The FMC-100M family are Fast Ethernet 10/100Base-TX to 100Base-FX Web Smart OAM/IP based managed fiber media converters, which provide simple control and setting function on each Ethernet port through out of band network via a Web browser. The FMC- 100M media converters give you the options to choose from the most popular fiber cabling connectors, ST, SC, FC, or SFP-LC. Both multi-mode and single mode converter models are available as well as BiDi which allows bi-directional transmissions using only a single fiber cable. When auto-negotiation is selected, these units will automatically tailor themselves to convert both half-duplex and full-duplex signals, according to IEEE802.3u standards. LED indicators signal the power status of the converter, UTP port speed, Link, and duplex status, FX port Link and duplex status. These stand-alone converters may also be concentrated into either the FMC-CH08 or FMC-CH17 chassis.

Recensioner

Det finns inga recensioner än.

Bli först med att recensera ”FMC-100M, OAM Managed”

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

brown round cookie on white surface
Vi använder kakor!

Vi vill att ditt besök på sidan ska bli så bra som möjligt. Här kan du läsa om vad vi sparar.