qnetworks-logo

FMC-1001S, SFP Media Converter

FMC-1001S-familjen är Gigabit Ethernet 10/100 / 1000Base-T till 100 / 1000Base-X icke-hanterade fristående mediekonverterare, som ger dig fiberkabelskontakter, LC med SFP-modul. Pluggbar SFP finns både i flerfunktions- och enkellägetyper samt i BiDi som tillåter dubbelriktad överföring med bara en enda fiberkabel. Auto-förhandling kommer att skräddarsys automatiskt för att konvertera full duplex-signaler enligt IEEE802.3u-standarder. LED-indikatorer signalerar omvandlarens effektstatus, UTP-porthastighet och Link-status FX-porthastighet och Link-status.

Beskrivning

10/100/1000Base-T to 100/1000Base-X SFP Media Converter

The FMC-1001S family are Gigabit Ethernet 10/100/1000Base-T to 100/1000Base-X non-managed stand-alone media converters, which give you the fiber cabling connectors, LC with SFP module. Pluggable SFP are available in both multi-mode and single mode types as well as BiDi which allows bi-directional transmissions using only a single fiber cable. Auto-negotiation will automatically tailor to convert full-duplex signals, according to IEEE802.3u standards. LED indicators signal the power status of the converter, UTP port speed and Link status FX port speed and Link status.

Recensioner

Det finns inga recensioner än.

Bli först med att recensera ”FMC-1001S, SFP Media Converter”

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

brown round cookie on white surface
Vi använder kakor!

Vi vill att ditt besök på sidan ska bli så bra som möjligt. Här kan du läsa om vad vi sparar.