qnetworks-logo

FMC-10/100, Media Converter

FMC-10/100-familjen är Fast Ethernet 10 / 100Base-TX till 100Base-FX icke-hanterade fristående mediekonverterare, vilket ger dig möjlighet att välja mellan de mest populära fiberkablingskontakterna, ST, SC eller FC. Både multi-mode och single mode converter-modeller finns tillgängliga såväl som BiDi som tillåter dubbelriktad överföring med bara en enda fiberkabel. Automatisk förhandling kommer att skräddarsys automatiskt för att konvertera både halvduplex- och fullduplexsignaler enligt IEEE802.3u-standarder. LED-indikatorer signalerar omvandlarens effektstatus, UTP-porthastighet, Länk och duplexstatus, FX-port Länk och duplex

Beskrivning

10/100Base-TX to 100Base-FX Media Converter

The FMC-10/100 family are Fast Ethernet 10/100Base-TX to 100Base-FX non-managed stand-alone media converters, which give you the options to choose from the most popular fiber cabling connectors, ST, SC or FC. Both multi-mode and single mode converter models are available as well as BiDi which allows bi-directional transmissions using only a single fiber cable. Auto-negotiation will automatically tailor to convert both half-duplex and full-duplex signals, according to IEEE802.3u standards. LED indicators signal the power status of the converter, UTP port speed, Link, and duplex status, FX port Link and duplex

Recensioner

Det finns inga recensioner än.

Bli först med att recensera ”FMC-10/100, Media Converter”

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

brown round cookie on white surface
Vi använder kakor!

Vi vill att ditt besök på sidan ska bli så bra som möjligt. Här kan du läsa om vad vi sparar.